Speciální třídy základní školy speciální

Svatomartinské hody

Svatomartinské hody se pořádají u příležitosti svátku svatého Martina 11. listopadu, který tradičně symbolizuje ukončení barevných podzimních měsíců a doby zrání vína a oznamuje příchod zimy.

Uzavírá se tak současný rok a pomalu se připravujeme na blížící se Vánoce. Nedílnou součástí svatomartinských hodů je pečená svatomartinská husa, koláče a svatomartinské víno, které hraje velmi důležitou roli. Svatý Martin je také svátkem vinařů, neboť končí vinobraní a dokončuje se proces zrání prvního letošního vína. Podle tradice je tak možné 11. 11. v 11 hodin otevřít první letošní mladé víno, které zrálo pouze několik týdnů. Svatomartinské víno může být bílé, růžové nebo červené.

 
Svatomartinské hody byly vždy časem hodování a bujarého veselí. Úroda byla v bezpečí pod střechou a za dveřmi už čekal klidný Advent s předvánočním půstem.

 
Den 11. 11. je pro Čechy a Moravany gastronomickým svátkem, a pro husy pohromou. Můžou si za to ovšem samy!

Na pekáč se totiž dostaly za trest. Kněz Martin z Tours byl totiž tak skromný, že nechtěl přijmout jmenování biskupem. Schoval se proto před církevními posly mezi husy, ty jej však svým kejháním prozradily. Plachý muž tedy přijal úřad a vykonával jej dobře a dlouhá léta. Martin zemřel 8. listopadu roku 397. Pohřben byl o 3 dny později, proto se jeho svátek slaví 11. listopadu. A doplácejí na něj právě ony prostořeké svatomartinské husy, které tak pykají za svou zradu.

 
Tradiční martinské posvícení

Období je pro nejbohatší posvícení roku jako stvořené. Husičky jsou po letní pastvě křehké a šťavnaté, víno v sudech právě dozrálo, sklizeň je také už pod střechou - a na dohled střídmý advent s dlouhým šestitýdenním půstem. A tak se slaví, hoduje a veselí. A po setmění vyrazí do podzimní noci lampionový průvod, jehož pestrá záře zvěstuje poselství dobra a světla.

Martinskému jídelníčku vévodí mladá letošní vína a sladké rohlíčky z kynutého těsta, ale hlavně do křupava vypečená husička. Podle pranostik dokonce o sv. Martinu zpívá nejpěkněji a navíc - kdo ji v tento den neochutná, bude celý příští rok hladovět... Tak hurá na husí hody! Kde budou nabízet svatomartinskou husu?

Mgr. Iveta Laštůvková