Speciální třídy základní školy speciální

31. října 2012 - Halloween, svátek strašidel

Halloween

je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu. Název vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“. Halloween vznikl z předkřesťanského keltského svátku Samhain – obdoby našeho Nového roku. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová.

Studenti Praktické školy jednoleté, Přípravná třída, 3. postupný ročník a 2. ST se s radostí zapojili do projektového dne Halloween. Žáci si donesli strašidelné masky, které si připravili doma, studenti PrŠ si šaty vyrobili ve škole, ze starých „hadrů“ a oděvů. Učitelé dětem pomohli s líčením.

Ráno jsme se všichni sešli v kuchyňce, kde jsme uvařili čarodějnický lektvar. Po něm někomu narostl velký nos či dlouhé špičaté uši. Abychom v „tom“ nebyli sami, lektvar jsme nabídli i ostatním pedagogům, asistentům, hospodářce i zástupkyni ředitele. A čekali jsme, co komu naroste neobyčejného. Po posilnění jsme se oblékli do strašidelných masek, prošli jsme školu, ukázali jsme se v ostatních třídách a vyšli pochodem naší obcí. Došli jsme na místní hřbitov, uctili jsme památku zesnulých a zapálili několik svíček.

Projektový den i počasí se vydařilo, nálada byla výborná. Už se těšíme na další podobný společný den.

Třídní učitelky: Mgr. Iveta Laštůvková, Jiřina Špicarová Černá, Gabriela Karmanová
Asistentky pedagoga: Helena Rácová, Vanda Alexandra Štemberová